2017 Race Results

Age Group Results

March 18, 2017


Results By Space Coast Event Management & Timing . sceventmgt.com



Ben Strong 5K Men: Top Finishers 1- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Ben Strong 5K Women: Top Finishers 1- 9 10-11 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Brittany’s Wish 5K Men: Top Finishers 50-54
Brittany’s Wish 5K Women: Top Finishers

Ben Strong 5K

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Katy Cook Lake Mary FL 1543 37 8 22:17.7 7:11/M
2 Danielle Hustoles Titusville FL 1587 38 9 23:42.0 7:39/M
3 Jessica Swanson Titusville FL 1658 31 10 24:10.7 7:48/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Clay Stabolepszy Leesport PA 1692 20 1 17:41.8 5:42/M
2 James Stofel Merritt Island FL 1652 24 2 17:53.3 5:46/M
3 Kai Cheatham Titusville FL 1531 15 3 18:07.8 5:51/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Cook Titusville FL 1542 41 16 25:20.6 8:10/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Paul Blue Springs MO 1622 44 7 21:12.1 6:50/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brooke Voorhees Titusville FL 1678 9 47 30:31.2 9:51/M
2 Madison Cook Lake Mary FL 1545 8 76 34:43.2 11:12/M
3 Logan Reed Merritt Island FL 1631 8 99 37:27.8 12:05/M
4 Taylor Reed Merritt Island FL 1632 8 104 39:20.0 12:41/M
5 Eva Passaro Guyton GA 1620 7 168 57:05.7 18:25/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Corben Passaro Guyton GA 1619 1 35 28:40.0 9:15/M
2 Ethan Holt Rockledge FL 1581 8 48 30:36.6 9:52/M
3 Jaden MacHicote Winter Springs FL 1601 9 71 34:16.8 11:03/M
4 Justin Rush Cocoa FL 1641 5 130 48:35.0 15:40/M
Top

Female 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chloe Dentremont 1733 11 33 28:21.6 9:09/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joey Vieidomini Cocoa Beach FL 1704 11 14 25:02.9 8:05/M
2 Tyden Cheatham Titusville FL 1532 11 27 27:33.5 8:53/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Payton Gibney Merritt Island FL 1565 12 31 28:20.6 9:08/M
2 Madison Merchant Mims FL 1607 12 82 35:07.5 11:20/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Connor Reynolds 1725 14 24 27:09.6 8:45/M
2 Cayden Rogers Merritt Island FL 1639 12 32 28:21.4 9:09/M
3 Liam Babcock 1696 13 54 31:35.5 10:11/M
4 Kevin Swanson Cocoa FL 1659 14 59 32:28.7 10:28/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Miranda Maggard Cocoa FL 1603 17 123 45:49.6 14:47/M
2 Michelle Canas Cocoa FL 1526 18 145 53:17.0 17:11/M
3 Jacqueline Popell Titusville FL 1627 15 151 54:02.6 17:26/M
4 Paige Green Cocoa FL 1567 17 158 55:11.9 17:48/M
5 Amanda Cantalupo Cocoa FL 1529 18 159 55:14.1 17:49/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Isaac Hummel Blue Springs MO 1585 16 6 20:54.9 6:45/M
2 Michael Crook Merritt Island FL 1719 15 26 27:25.3 8:51/M
3 Chase Turman Cocoa FL 1675 17 160 55:15.4 17:49/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Stabolepszy Leesport PA 1691 23 19 26:15.7 8:28/M
2 Lexi Stofel 1714 24 20 26:20.2 8:30/M
3 Kristen Schneble Titusville FL 1646 22 21 26:29.2 8:33/M
4 Kayla Lamattina Titusville FL 1593 24 25 27:14.1 8:47/M
5 Alexandria Thomas Jacksonville FL 1669 23 40 28:59.0 9:21/M
6 Melanie Reinhold Titusville FL 1637 23 63 33:11.0 10:42/M
7 Dominique Solano Rockledge FL 1700 23 74 34:33.0 11:09/M
8 Kelsey Chase Titusville FL 1530 23 98 37:25.5 12:04/M
9 Mckayla Michaud 1713 22 115 41:36.5 13:25/M
10 Morgan Lott Palm Bay FL 1597 23 154 54:58.3 17:44/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kendal Weeks Quincy FL 1681 23 64 33:11.4 10:42/M
2 Sean Cianchette Melbourne FL 1533 23 94 36:57.4 11:55/M
3 Brian Thedy Rockledge FL 1666 23 153 54:57.6 17:44/M
4 Spencer Tetreault Mims FL 1665 22 155 54:59.1 17:44/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brittany Beck Titusville FL 1511 28 23 26:47.0 8:38/M
2 Elena Campbel 1722 29 39 28:50.5 9:18/M
3 Danielle Wilson Malabar FL 1683 29 61 32:46.3 10:34/M
4 Malorie Griffin Merritt Island FL 1570 29 78 34:46.9 11:13/M
5 Natasha Love 1723 28 85 35:39.5 11:30/M
6 Brittany Rowe Merritt Island FL 1640 25 93 36:46.9 11:52/M
7 Seleyna Lyn Merritt Island FL 1599 25 95 36:59.8 11:56/M
8 Krysti Dixon Melbourne FL 1554 29 128 48:11.0 15:33/M
9 Hester Duck Palm Bay FL 1555 27 135 50:58.2 16:26/M
10 Lindsy Lord Rockledge FL 1596 29 148 53:34.9 17:17/M
11 Deonna Lupola Melbourne FL 1598 25 157 55:04.8 17:46/M
12 Tara Passaro Guyton GA 1621 27 165 57:05.3 18:25/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Evan Gregg Merritt Island FL 1568 28 15 25:20.2 8:10/M
2 Jonathan Sands 1726 26 62 33:05.3 10:40/M
3 Paul Regencia Titusville FL 1634 28 91 36:09.5 11:40/M
4 Alex Michaud Titusville FL 1712 28 114 41:35.3 13:25/M
5 Jonphilip Regencia Orlando FL 1633 26 127 46:53.2 15:07/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Irina Tardif Cocoa FL 1663 30 41 29:22.2 9:28/M
2 Candis Rustman Merritt Island FL 1643 32 51 31:02.5 10:01/M
3 Sarah MacHicote Winter Springs FL 1602 30 72 34:16.8 11:03/M
4 Valerie Hinkle-Marshall 1703 31 77 34:44.5 11:12/M
5 Rachel Mandel 1717 32 88 35:49.2 11:33/M
6 Ernestine Payan Melbourne FL 1624 34 90 36:04.9 11:38/M
7 Shelley Voorhees Titusville FL 1679 31 97 37:20.1 12:03/M
8 Ilea Trahan Titusville FL 1672 31 100 37:31.3 12:06/M
9 Amber Ezell Deleon Springs FL 1689 33 102 39:12.9 12:39/M
10 Bonnie Gleman Mims FL 1566 30 103 39:13.8 12:39/M
11 Jennifer Frost Cocoa FL 1564 34 107 40:37.2 13:06/M
12 Victoria Maalt Melbourne FL 1600 30 110 41:12.9 13:17/M
13 Kassy Engle Cocoa FL 1556 34 111 41:13.0 13:18/M
14 Eliza Talplacido Titusville FL 1662 31 112 41:13.9 13:18/M
15 Sarah Rush Cocoa FL 1642 30 129 48:34.9 15:40/M
16 Shanon Sprague Titusville FL 1650 34 140 51:27.9 16:36/M
17 Ashley Nichole Hill Merritt Island FL 1579 33 141 51:29.5 16:36/M
18 Amanda Brown Ocala FL 1523 32 147 53:33.2 17:16/M
19 Melissa Sausaman 1727 32 161 55:31.1 17:55/M
20 Nicole Hughes Port Orange FL 1584 34 166 57:05.3 18:25/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jared Hinille-Marshall 1708 31 4 19:35.9 6:19/M
2 Bryan Sims Melbourne FL 1648 32 5 19:49.5 6:24/M
3 Eric Kirby 1716 31 22 26:36.1 8:35/M
4 D S 1715 32 42 29:22.5 9:28/M
5 Brett Trahan Titusville FL 1671 34 101 37:50.8 12:12/M
6 Kyle Reed Merritt Island FL 1630 34 122 44:36.7 14:23/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maryann Holt Rockledge FL 1582 36 49 30:38.1 9:53/M
2 Emilee Luther Rockledge FL 1702 36 55 31:46.7 10:15/M
3 Natalie Palmer Rockledge FL 1617 36 65 33:18.4 10:45/M
4 April Stewart Cocoa FL 1651 38 69 33:54.3 10:56/M
5 Angela Barfield 1701 38 70 34:03.6 10:59/M
6 Courtney Cannon Titusville FL 1528 35 109 41:06.0 13:15/M
7 Misty Merchant Mims FL 1608 38 139 51:26.6 16:35/M
8 Jessica Martinez 1706 35 162 56:49.4 18:20/M
9 Nicole Litton 1707 36 163 56:50.2 18:20/M
10 Lia Brewster Merritt Island FL 1522 35 164 56:50.6 18:20/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tory Lully 1720 38 30 28:05.3 9:04/M
2 Joshua Mercado Rockledge FL 1606 35 34 28:24.3 9:10/M
3 Tony Milam Melbourne FL 1724 35 60 32:40.6 10:32/M
4 Randy Cook Lake Mary FL 1546 38 75 34:42.8 11:12/M
5 Justin Cleveland Titusville FL 1539 39 92 36:46.5 11:52/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Traci Wallace Gansevoort NY 1680 43 29 27:56.4 9:01/M
2 Heather Mitchell Titusville FL 1610 42 67 33:26.0 10:47/M
3 Elana Pitcher Cocoa FL 1686 41 80 34:58.9 11:17/M
4 Cher Turman Cocoa FL 1676 44 124 46:28.6 14:59/M
5 Teresa Andersen Cocoa FL 1501 44 125 46:29.0 15:00/M
6 Carrieanne Babcock 1695 40 136 51:08.8 16:30/M
7 Brandy Berry Palm Bay FL 1516 40 156 55:02.4 17:45/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Cook Titusville FL 1547 42 36 28:44.4 9:16/M
2 Andy Robinson Titusville FL 1687 41 83 35:37.0 11:29/M
3 Gene Swanson Cocoa FL 1656 44 86 35:42.4 11:31/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wendy Peters Cape Canaveral FL 1625 48 17 25:28.0 8:13/M
2 Karen Lafon Cape Canaveral FL 1592 47 52 31:10.6 10:03/M
3 Michele Jefferson Titusville FL 1698 49 66 33:20.1 10:45/M
4 Amy Petitt Rockledge FL 1626 46 132 49:57.3 16:07/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Osman 1705 46 13 24:50.6 8:01/M
2 David Ladomirak Titusville FL 1685 47 18 25:54.9 8:21/M
3 Randy Taylor Orlando FL 1664 45 37 28:45.7 9:16/M
4 Judd Spitzer Cocoa Beach FL 1649 47 50 30:58.5 9:59/M
5 Fredrick Stotz Cocoa Beach FL 1728 47 84 35:39.4 11:30/M
6 Ted Fielding Titusville FL 1558 45 152 54:03.0 17:26/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marisa Flint Cocoa FL 1562 51 105 39:33.4 12:45/M
2 Diane Reinhold Titusville FL 1636 52 117 42:00.1 13:33/M
3 Susan Overend 1694 54 134 50:15.8 16:13/M
4 Elizabeth Thedy Rockledge FL 1667 50 144 52:34.3 16:57/M
5 Kimberly Dahn Titusville FL 1551 51 150 54:01.4 17:25/M
6 Charida Burt Guyton GA 1524 50 167 57:05.4 18:25/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Evans Cape Canaveral FL 1557 53 43 29:29.0 9:31/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brenda Nelson Cape Canaveral FL 1615 56 46 30:18.8 9:46/M
2 Ellen Weaver 1721 55 53 31:18.4 10:06/M
3 Julie Lackard 1732 58 68 33:40.4 10:52/M
4 Linda Haywood Satellite Beach FL 1576 56 73 34:21.0 11:05/M
5 Susan Badgio Indian Harbour Beach FL 1505 59 96 37:18.0 12:02/M
6 Donna Arnister Cocoa FL 1504 55 106 39:48.1 12:50/M
7 Denise Diesel Melbourne FL 1552 57 113 41:21.1 13:20/M
8 Laura Johnson Cocoa FL 1589 56 143 52:29.9 16:56/M
9 Mary Bair Titusville FL 1711 57 146 53:31.2 17:16/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ralph (rafael) Bustamante Merritt Island FL 1525 58 12 24:45.0 7:59/M
2 Jeffrey Johnson Cocoa FL 1588 55 28 27:43.5 8:56/M
3 Amy Zook Denver CO 1709 55 44 29:57.4 9:40/M
4 Patrick Keach Titusville FL 1710 56 45 30:00.1 9:41/M
5 Terry Berman Cocoa Beach FL 1514 59 56 32:03.1 10:20/M
6 Randy Hovland Titusville FL 1697 55 57 32:08.8 10:22/M
7 Mike Toner Orlando FL 1670 57 81 34:59.6 11:17/M
8 William Reinhold Titusville FL 1638 58 116 41:54.8 13:31/M
9 Les Leckron Titusville FL 1594 59 131 49:57.0 16:07/M
10 Robert Overend Titusville FL 1693 55 133 50:15.4 16:13/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Martha Ransom Mims FL 1628 62 58 32:13.8 10:24/M
2 Mary Banasik Melbourne 1718 63 108 41:00.2 13:14/M
3 Joann Clark Merritt Island FL 1536 61 119 42:46.1 13:48/M
4 Ingrid Baird Merritt Island FL 1507 61 126 46:43.4 15:04/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gary Stutte Titusville FL 1699 60 11 24:34.3 7:55/M
2 Kirk Baird Merritt Island FL 1508 60 87 35:48.9 11:33/M
3 Louis Thedy Rockledge FL 1668 63 138 51:18.5 16:33/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brenda Swanson Cocoa FL 1654 65 38 28:46.7 9:17/M
2 Kathleen Heyda Titusville FL 1578 66 79 34:51.1 11:15/M
3 Vicky Berman Cocoa FL 1515 65 121 43:47.3 14:07/M
4 Carol Flowers Merritt Island FL 1563 67 149 53:39.2 17:18/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 George Clark Merritt Island FL 1535 65 89 35:51.4 11:34/M
2 Guy Swanson Cocoa FL 1657 66 120 43:44.3 14:06/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joanne Papierski Titusville FL 1618 70 118 42:22.4 13:40/M
2 Diane Holden Titusville FL 1688 73 142 52:25.9 16:55/M
Top

Female 75 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Theresa Griffin Rockledge FL 1571 76 137 51:17.8 16:33/M

Brittany’s Wish 5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaylee Parish Merritt Island FL 1752 12 3 34:25.5 11:06/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Davis 1759 23 1 29:25.6 9:29/M
2 Evin Thomas Titusville FL 1754 12 2 30:32.0 9:51/M
3 Michale Kab 1758 10 5 44:30.0 14:21/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kari Grinstead Cocoa FL 1750 50 6 45:59.3 14:50/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chuck McRoberts 1760 63 4 36:15.7 11:42/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Marty Grinstead Cocoa FL 1751 54 7 45:59.8 14:50/M

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s